Der er en igangværende helhedsplan i afdelingen.
På projektsiden kan du læse nyheder om planen, samt finde nyhedsbreve m.m.
Nyheder fra afdelingen
Velkommen til afdeling 82 Dronninglund
Denne afdeling har boliger på Solparken, Rævdalsparken, Gommesensvej, Blåbærhaven, Stormgade, Geråvej, Lemmingsvej og Moltkes Allé i Dronninglund.
Gældende fra 1/1 2025 er også Fredensgade en del af afd. 82.
Dronninglund er en by med en ganske særlig historie, der går adskillige århundreder tilbage i tiden. Men det er også en moderne handelsby med et væld af aktiviteter og muligheder.
Naturelskere nyder Dronninglunds omgivende landskab. Med frodige skove, hyggelige søer og mange vandrestier er området ideelt til udendørsaktiviteter.
For familier med børn tilbyder Dronninglund også et bredt udvalg af faciliteter: Skole, børnehave og sportsfaciliteter.
Vores boligafsnit er fordelt i hele byen, så vi tilbyder boliger for enhver smag.
Faciliteter
Der er elevator i Stormgade og Blåbærhaven.
Det er tilladt at holde 1 stk. husdyr pr. husstand, med undtagelse af ungdomsboligerne - enten hund eller kat. Husdyr er ikke tilladt i Fredensgade.
Lejeren skal selv bestille disse produkter hos leverandøren og betale direkte til leverandøren.
Hovedparten af lejemålene har terrasse. Blåbærhaven har altan på første og anden sal. Der er ikke altan eller have i Fredensgade.
Selskabslokaler og gæsteværelser kan lejes som beboer i boligselskabet. I Fredensgade er der pengeløst fællesvaskeri.
Hovedparten af lejemålene har komfur og emhætte samt køleskab. Dog har Blåbærhaven, Moltkes Allé, Geråvej og Lemmingsvej og Fredensgade ikke køleskab.
Lejer betaler direkte til forsyningsselskab efter måler.
Lejer betaler a/c vand via huslejen. Lejer betaler varme direkte til forsyningen. Lejere på Blåbærhaven 1-31 betaler a/c varme via huslejen. Der er fjernvarme i afdelingen.I Fredensgade er vand inklusiv i huslejen.
Nej, bortset fra Fredensgade, hvor der er mulighed for at leje en garage, hvis du har bil (kræver opskrivning)
Ja - på Moltkes Allé
Alle lejemål har eget eller fælles udhus eller kælderrum.
Boliger i afdelingen
1 værelses
1 værelses
2 værelses
2 værelses
3 værelses
3 værelses
4 værelses
Boliger i afdelingen
Boligtype
Værelser
Størrelse
Husleje
Indskud/dp
Plantegning
Hus/rækkehus
1
32 m²
2325 kr.
8384 kr.
Lejlighed
2
70 m²
5454 kr.
18340 kr.
Lejlighed
2
70 m²
5374 kr.
18340 kr.
Lejlighed
2
54 m²
4591 kr.
14148 kr.
Hus/rækkehus
2
64 m²
4757 kr.
16768 kr.
Hus/rækkehus
3
89 m²
7650 kr.
38096 kr.
Lejlighed
3
77 m²
5752 kr.
20174 kr.
Hus/rækkehus
3
85 m²
5488 kr.
22270 kr.
Lejlighed
4
84 m²
3724 kr.
22008 kr.
Hus/rækkehus
4
98 m²
6141 kr.
25676 kr.
Skriv mig op på ventelisten
Herunder kan du skrive dig op på ventelisten til forskellige boligtyper
Kontakt - Ejendomsmesterkontoret Solparken
Ejendomsadresse
Åbningstider
Mandag-fredag kl. 7.00-8.30 og
Referater mv. fra afdelings- og beboermøder
Her finder du referater og andre nyttige dokumenter fra afdelings- og beboermøder i afdelingen.
Afdelingsdokumenter
Her finder du nyttig information om din afdeling, såsom husorden, vedligeholdelse af dit lejemål og energirapporter.
Afdelingsbestyrelsesmedlemmer
Navn
Titel
Randi Kristensen
Formand
Afd82@sundbyhvorup.dk
Jon Nordoy
Medlem
Jette Hermansen Derning
Medlem
Mogens Kjærsgaard
Medlem
Kjeld Jørgensen
Medlem
Bodil Marie Larsen
Medlem
Gitte Kalstrup
Medlem
Lilian Nikander
Suppleant
Iris Svendsen
Suppleant
Bestyrelsesdokumenter
Her kan du finde referater fra afdelingsbestyrelsens møder